Jak rozpoznać bursztyn?
2018-04-17
Czym jest bursztyn?
Zacznijmy od odpowiedzenia sobie na to pytanie, czym tak naprawdę jest bohater tego wpisu. Bursztyn spotykamy najczęściej w postaci twardych naturalnych grudek przypominających kamienie, Powinniśmy jednak pamiętać, że bursztyn nie jest kamieniem, tylko skamieniałą żywicą.
Jak powstał? 40 milionów lat temu pradawne drzewa, wydzielały żywicę, która zastygała na ich powierzchni, by następnie przykryć się wieloma warstwami gleby. Powolny upływ czasu utwardzał żywicę i kształtował do postaci bursztynu.
Co ciekawe, na świecie występuje ponad 60 rodzajów bursztynu. Oprócz najbardziej nam znanego bałtyckiego można spotkać też japoński lub meksykański. Zmienne też są barwy, w jakich możemy spotkać bursztyn. Wydobywa się go kolorach czerwonawych i niebieskawych, ale w przyrodzie także można spotkać zielony bursztyn i bursztyn biały.
Zdarza się też, że w bursztynie znajdziemy ślady minionych lat. To zatopione w żywicy owady i rośliny sprzed milionów lat.
Właściwości bursztynu.
Od starożytności przypisywano bursztynowi magiczne właściwości i moc mającą chronić ludzi przed chorobami i nieszczęściami. Ludzie pierwotni robili z grudek bursztynu amulety mające pomóc w polowaniach.
Jego lecznicze właściwości jako pierwszy opisał Tales z Miletu. Zauważono, że uśmierza ból, szczególnie reumatyczny. Dlatego przez stulecia był stosowany w medycynie naturalnej w wielu dolegliwościach, a średniowieczu mnisi przygotowywali bursztynowe nalewki na problemy z żołądkiem. Dopiero w XX wieku dowiedziono, że kwas bursztynowy jest środkiem przeciwzapalnym i antytoksycznym.
Wierzono także, że noszony zapewnia młodość i piękno. Stąd, od zawsze bursztyn był bardzo popularny jako materiał wykorzystywany w biżuterii.
Biżuteria z bursztynem.
Biżuteria wykonana z bursztynu od wieków zachwyca wielością barw. Najbardziej znanym dziełem sztuki złotniczej z wykorzystaniem bursztynu była Bursztynowa Komnata, zaprojektowana przez Andreasa Schlütera i wykonana w latach 1701–1709 przez mistrzów bursztynnictwa Gottfrieda Turau i Ernesta Schachta. Niestety zaginęła ona pod koniec II wojny światowej.
Także w dzisiejszych czasach biżuteria z bursztynu cieszy niesłabnącą popularnością. Bursztyn o żółtej barwie doceniają szczególnie klientki z Chin. W Polsce natomiast biżuteria z bursztynem jest częstą pamiątką z wakacyjnego pobytu nad morzem.
W Kohha na dzień dzisiejszy nie mamy kolekcji bursztynowej. Szukając inspiracji do pracy, często oglądamy własne zasoby bałtyckiego złota, dlatego zapewne kwestią czasu, jest wprowadzenie takiej kolekcji także u nas.
Zdjęcia własne oraz na podstawie licencji standardowej shutterstock
Zdjęcia własne oraz na podstawie licencji standardowej shutterstock
Pokaż więcej wpisów z
Kwiecień 2018